Rețeaua cu profil rusesc Berezka a ajuns la 7 unități în Capitală
Rețeaua de supermarketuri Berezka, specializată în vânzarea de produse rusești, a inaugurat recent încă două unități în București, ajungând astfel la un total de șapte magazine operaționale în România. Cele două noi locații sunt: Berezka Obor, pe șoseaua Colentina nr.2, sector 2, în complexul comercial Bucur Obor, și Berezka Pantelimon, pe șoseaua Pantelimon nr.245, bl. 51, sector 2. 
Printre categoriile care pot fi găsite în magazinele Berezka se numără produse de băcănie, mezeluri, conserve de carne, produse lactate, băuturi spirtoase sau dulciuri, compania fiind reprezentant exclusiv al mai multor mărci și producători rusești, ca Krasnîi Okteabri (dulciuri), Alkogolinaia Sibirskaia Gruppa (spirtoase), Baltijos Delikatesai (conserve de pește) sau Maheev (maioneză). Există de asemenea parteneriate și cu companii din alte țări, cum ar fi Letonia, Bulgaria sau Germania, însă vorbim de produse realizate tot după rețete autentice rusești.
Primul magazin Berezka din România a fost deschis în decembrie 2014, în zona Ion Mihalache din Capitală. În spatele afacerii este Victor Bakurevich, un fost avocat rus stabilit în Bulgaria, care s-a dedicat businessului de comerț. De altfel, în Bulgaria, rețeaua este prezentă deja de peste 7 ani, din 2009, și operează peste 30 de magazine.








