Carrefour închide trei hypermarketuri în Italia
Carrefour a anunțat că va închide trei magazine în Italia, iar odată cu aceastea va restructura și 500 de posturi.
Două dintre magazine vor fi închise în regiunea Piemont (Borgomanero și Trofarello) și unul din Campania (Pontecagnano).
Potrivit unui comunicat semnat de reprezentanții sindicatelor Filcams, Fisascat și UILTuCS, printre argumentele care au condus la decizia Carrefour de a închide cele trei locații se numără tendințele de business, dar și vânzările în scădere sau costurile ridicate în ceea ce privește forța de muncă. De asemenea, retailerul francez acuză faptul că hypermarketurile din Italia sunt penalizate foarte des în comparație cu alte canale de retail. Carrefour a anunțat și intenția de a reorganiza 32 de hypermarketuri, motivând declinul vânzărilor din acest format în Italia, scrie publicația esmmagazine.com
La începutul anului trecut, Carrefour a închis un hypermarket și în Skopje, capitala Macedoniei. Magazinul era deschis din 2012 și avea aproximativ 4.600 metri pătrați.
Pentru anul 2016, Carrefour a anunțat o creștere de 3% a vânzărilor like-for-like (în termeni comparabili - n.red) până la suma de 85,7 miliarde de euro, marcând astfel cel de-al cincilea an consecutiv de creștere.
În Italia, retailerul a anunțat vânzări totale de 5,48 miliarde de euro în 2016, în scădere cu 1% (de la an la an), însă vânzările like-for-like au crescut cu 2,1%.
În ceea ce privește divizia “celelalte țări europene”, din care face parte și România, Carrefour a marcat în 2016 o creștere a vânzărilor în termeni comparabili de 2%, până la 22,4 miliarde de euro. Raportul financiar publicat recent de retailerul francez nu prezintă detalii pentru țara noastră, însă este specificat faptul că în România s-au înregistrat “creșteri solide”.








