Meat Concept Store, o carmangerie gândită ca un hub de socializare
În cei 11 ani de la deschiderea primei locații, Meat Concept Store s-a transformat dintr-o carmangerie clasică într-un ecosistem complet, care integrează măcelărie artizanală, gastronomie și retail specializat, devenind hub de socializare pentru consumatorii din Iași. Cea mai recentă piesă a puzzle-ului construit de antreprenorul Răzvan Harabagiu este locația din comuna Miroslava, o investiție care a depășit 200.000 de euro.







În 2014, Răzvan Harabagiu punea prima cărămidă dintr-o construcție mult mai amplă, inaugurând prima carmangerie Meat Concept Store, care a venit cu un suflu nou pentru retailul din Iași – modern, diferit și relaxat. „Am inovat într-un domeniu care era destul de conservator la vremea respectivă. M-am gândit la un concept prietenos, modern, cu o sortimentație exclusivă, în care omul din spatele tejghelei este consultant, nu doar vânzător”, povestește Răzvan Harabagiu. De atunci și până în prezent, a investit peste 1,5 milioane de euro pentru a pune sub umbrela Meat Concept Store patru locații și un punct de procesare a cărnii. „Mai avem o locație care este strict pentru degustarea produselor de carmangerie, acolo comercializăm produsele făcute de noi și este doar în direcția de live cooking. Vorbim de locația din Vișani, unde ne-am dezvoltat cu un concept farm-to-table. Avem o zonă de răsaduri, cu ierburi aromatice, roșii, castraveți, cu absolut tot ce ne trebuie pentru salate și sosuri. Mergem în zona unui punct gastronomic local”, explică antreprenorul ieșean.
Traseul nu a fost ușor, dar a reușit să răspundă unor provocări care au ținut, printre altele, de prețurile la materia primă, retenția personalului calificat și adaptarea constantă la cerințele consumatorului modern prin investiții în tehnologie și pregătirea profesională a echipei, respectiv în comunicarea constantă cu clienții pentru a rămâne conectați la nevoile pieței. „Principalele lecții învățate în acești ani de antreprenoriat au fost consecvența, capacitatea de anticipare a trendurilor și încercarea de a fi liantul între client și furnizor”, spune Răzvan Harabagiu.
Faptul că a activat într-un mediu în permanentă schimbare a reprezentat principala motivație pentru a continua să inoveze și să lanseze pe piață proiecte prin care să se poată diferenția. Din acest capitol face parte și locația din Miroslava, inaugurată în anul 2023, ca extensie a conceptului. Investiția s-a ridicat la 220.000 de euro, urmând să fie recuperată în 2026.
„La Miroslava am gândit un hibrid care integrează carmangerie, gastronomie, experiențe culinare. Consider că noi am fost mereu niște pionieri pe zona de carmangerie și am dus-o la un nivel premium. Am călătorit foarte mult și tot timpul, când a venit vorba de restaurante și carmangerii, am testat, și de aici mi-am luat inspirația pentru ce am construit acasă. Când merg într-un anumit oraș, îmi place să vizitez piețele. Am pe listă o piață în care să adunăm mai mulți producători care să vândă materia primă și produsele finite”, detaliază antreprenorul.
Carmangerie în una dintre comunele cu cel mai mare PIB per capita
Meat Concept Store Miroslava a fost deschisă într-un street mall și amenajarea a durat în jur de două luni. Vorbim de un spațiu de 160 metri pătrați, cu o zonă de servire de 35 de locuri, care se evidențiază printr-un design modern. „Am fost constrânși de proprietarii mallului să deschidem la o anumită dată, s-a lucrat intens și este o locație care a prins foarte bine. Păstrăm cam toate elementele de design de la o locație la alta, mai aducem câte un refresh, o culoare nouă care este în tendințe. Locațiile trebuie să fie, pe lângă destinația lor, și instagramabile, să plece organic ca promovare”, crede Răzvan Harabagiu.
Detașat, Meat Concept Store este un nume recunoscut în Iași ca fiind locul unde poți servi sau achiziționa carne de vită de calitate, iar locația din Miroslava nu face excepție. „În 11 ani am evoluat odată cu partenerii noștri și nu prea schimbăm furnizorii. Avem producători locali cu care colaborăm pe partea de zacuscă, pe partea de băcănie. La noi, componenta de băcănie este un segment complementar, produsele din această categorie reprezentând cam 15-20% din cifra noastră de afaceri.
În rest, totul gravitează în jurul sortimentelor din carne – porc, vită (aici avem o gamă foarte largă, aducem și vită românească, dar și vită din toate colțurile lumii – Texas, Uruguay, Argentina, Noua Zeelandă). Și pe zona cărnii de porc avem colaborări cu o serie de furnizori locali și aducem chiar și carcase de Mangalița, dar facem și preparatele noastre. Carnea de porc și cea de vită reprezintă produsele-tractor, vânzările variind în funcție de sezonalitate. Toamna și iarna vindem mai mult porc, vara, în schimb, merge mai bine vita, este cap de afiș”, explică fondatorul Meat Concept Store.
În cazul carmangeriei de la Miroslava, fluxul de clienți se situează undeva la 100 de persoane pe zi, în weekend numărul celor care trec pragul locației crescând considerabil, chiar dublându-se. În ceea ce privește media bonului, aceasta este cuprinsă între 90 și 100 de lei. Sortimentația pe zona de carne este asigurată și de punctul de tranșare, care deservește toate cele patru locații Meat Concept Store, capacitatea actuală putând susține încă două noi carmangerii.
Planuri de extindere versus provocări
În ceea ce privește strategia de dezvoltare, Răzvan Harabagiu ia în calcul extinderea dincolo de granițele Iașiului cu unul dintre cele două concepte pe care le operează – Meat Concept Store sau băcănia Horn. „La nivelul municipiului Iași nu mai avem niciun plan de extindere, ar însemna să ne canibalizăm. Am avut o a cincea locație, pe care am hotărât să o închidem. Suntem situați deja în puncte strategice în Iași, acoperim toate zonele. Vrem să deschidem anul viitor prima locație din București. Anul acesta obiectivul este să punem la punct Horn și ulterior să vedem cu ce concept venim pe piața din București. Cred însă că băcănia Horn ar prinde mai bine în Capitală”, consideră Răzvan Harabagiu.
Pe fondul scăderii puterii de cumpărare, bilanțul la finalul acestui an ar putea indica o creștere de doar 4-5% a afacerilor, sub ritmul cu care antreprenorul era obișnuit. Anul trecut, cifra de afaceri a fost de 2,4 milioane de euro, în ușoară scădere față de 2023, însă la nivel de profit businessul a bifat o creștere de 19%. „Cred că impactul cel mai mare asupra afacerilor îl va avea ridicarea plafonării prețului la energie. Va scădea partea de profit pentru că nu poți mări prețurile direct proporțional cu cheltuielile, întrucât atunci nu vei mai vinde ceva. Tot ce avem în locații depinde de energie, în special partea frigorifică. Am locații, precum cele din mall sau cele de la parterul blocului, care nu îmi permit să instalez panouri fotovoltaice. Este o perioadă în care efortul trebuie să fie comun”, afirmă fondatorul Meat Concept Store.








