România conduce creșterea Carrefour în Europa
Retailerul francez Carrefour își continuă avansul pe piața locală, raportând în primul trimestru un avans de 7,1% comparativ cu aceeași perioadă din 2018, până la 502 milioane de euro. În termeni like-for-like (excluzând noile deschideri de magazine n.r.), retailerul și-a majorat businessul cu 3,3%, aceasta fiind cea mai importantă rată de creștere la nivel european.
Astfel, în Franța retailerul a înregistrat o cifră de afaceri de 9,03 miliarde de euro, în creștere cu 1% în termeni like-for-like, cea mai bună dinamică având-o segmentul de convenience (+2,6%). Dacă ne referim însă la regiunea Europei excluzând Franța, retailerul a raportat venituri de 5,38 miliarde de euro, singurele piețe care au fost pe plus în perioada ianuarie-martie au fost România și Polonia, aceasta din urmă raportând o creștere like-for-like de 3%, până la 494 de milioane de euro. În Spania, Italia și Belgia afacerile retailerului francez au fost pe un trend descendent, cea mai mare scădere fiind raportată pe piața din Italia.
La nivel de grup, Carrefour a înregistrat în primul trimestru o cifră de afaceri de peste 20 de miliarde de euro, în crește cu 2,8%, respectiv 2,7% în termeni like-for-like. La finalul primului trimestru, retailerul opera 12.102 unități comerciale, după 122 de deschideri și 131 de închideri. Cele mai multe deschideri au fost bifate în regiunea din care face parte și România (+56 de magazine noi), însă în aceeași regiunea s-au înregistrat și cele mai multe închideri: 75.
În România, Carrefour opera la finalul anului trecut 360 de magazine, iar în primele trei luni ale anului au fost deschise doar 3 unități comerciale.





