Rețeaua dm anunță cinci proiecte noi și deschiderea unui depozit
Reteilerul dm drogerie markt anunță cinci proiecte noi pentru România precum și deschiderea propriului depozit central.
„În anul 2015/2016, rețeaua de magazine dm s-a extins și în zona Moldovei unde a deschis: 4 magazine în Iași și unul în Suceava. Au fost deschise, în total, 14 noi magazine ceea ce ne-a ajutat să facem un pas mare către cel de-al 100-lea magazin în România. Începutul de an fiscal 2016/2017, care a debutat pe 1 octombrie, pentru dm este marcat de 5 deschideri (București Veranda, București Perla, Constanța City Park, Timișoara Iulius Mall, Câmpina). Printre obiectivele acestui an se numără și deschiderea propriului depozit central, care va avea în primă fază o suprafață de 6.000 mp la care se adaugă spațiul pentru birouri de 2.460 mp” declară Milan Radin, administrator și director general dm drogerie markt România.
În prezent, retailerul operează 85 de magazine pe piața locală, iar potrivit datelor raportate la Ministerul de Finanțe în anul 2015 a marcat vânzări de 55,69 milioane de euro, în creștere cu aproximativ 19% față de anul precedent.
Totodată, la nivel de grup, rețeaua a raportat pentru anul 2015/2016 o cifră afaceri de 9,70 miliarde euro, un număr de 3.349 de magazine și o creștere a vânzărilor de 7%.








