Preluarea Billa de către Carrefour, pe lista de priorități a Concurenței
Pe lista de priorități a Consiliul Concurenței pentru anul acesta se află și preluarea rețelei de supermarketuri Billa de către Carrefour, în următoarele săptămâni urmând să fie făcută publică o poziție oficială a Consiliului cu privire la acesta tranzactie, a anunțat Bogdan Chirițoiu, Președinte al Consiliului Concurenței în cadrul conferinței de prezentare a raportului de activitate pe 2015. 
"Avem un caz important în analiză, transmis de Comisia Europeană, operațiunea prin care rețeaua de supermarketuri Billa este preluată de Carrefour. Beneficiind de experiența dobândită după analiza operațiunii Real- Auchan și Mega Image - Angst, în următoarele săptămâni o să avem o poziție publică dacă vom accepta această tranzacție sau vom impune condiții", a declarat Bogdan Chirițoiu.
În 2012, retailerul francez Auchan a preluat 20 de magazine de la grupul german Metro, iar condițiile impuse de Consiliul Concurenței au fost ca Auchan să nu crească prețurile de vânzare cu mai mult de 5% față de media prețurilor altor magazine din rețea pentru o perioadă de 3 ani și de a nu deschide noi magazine în Craiova și Târgu Mureș pentru o perioadă de 5 ani.
În ceea ce privește preluarea Angst de către Mega Image, retailerul belgian a renunțat la achiziționarea magazinului Angst Perla și s-a angajat să cesioneze magazinele Angst Amzei și Angst Academiei sau a unuia ori mai multor magazine din rețeaua Mega Image, ale căror vânzări aferente anului 2013 sunt egale sau mai mari cu vânzările realizate de respectivele unități. Astfel, Mega Image a rămas cu doar 19 supermarketuri din rețeaua de 22 unități a Angst.
Carrefour a semnat la sfârșitul anului trecut un acord cu Rewe pentru preluarea celor 86 de supermarketuri Billa din România, valoarea tranzacției fiind de aproximativ 100 de milioane de euro.
Ce se mai află pe agenda Consiliului Concurenței în 2016
De asemenea, pentru anul acesta, concurenţa va finaliza o serie de investigații importante privind posibila încălcare a regulilor de concurenţă: investigații ce vizează trucarea de licitații din sectorul laptelui. Pe lista priorităților pentru 2016 se mai numără și finalizarea investigațiilor sectoriale privind distribuția de medicamente, privind sectorul energiei electrice și privind serviciile de acces la infrastructura de comunicații a municipiului București. În plus, în domeniul energiei, se va continua analiza cadrului de reglementare, în contextul procesului de liberalizare a sectorului.
În ceea ce privește activitatea Consiliului Concurenței în 2015, autoritatea a sancționat 202 entități (de 3,8 mai mult decât anul precedent), iar valoarea totală a amenzilor impuse s-a ridicat la 239,68 milioane de lei. Nivelul acestor sancțiuni a înregistrat astfel o creștere considerabilă față de nivelul total al sancțiunile din anii precedenți (de 1,3 ori mai mare decât in 2014, de 2,7 ori mai mare decât in 2013 și de 7,93 de ori mai mare decât in 2012).








