BERD, CEECAT Capital și Morphosis Capital ies din acționariatul La Cocoș
Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD), CEECAT Capital și Morphosis Capital anunță finalizarea cu succes a investiției lor în compania care administrează supermarketurile La Cocoș, după ce Consiliul Concurenței a anunțat că preluarea companiei de către grupul Schwarz nu ridică probleme din punct de vedere concurențial cât timp vor fi respectate anumite reguli privind furnizorii și planul de expansiune. Tranzacția care implică proprietarul Kaufland și Lidl marchează ieșirea completă a consorțiului de investitori din acționariatul La Cocoș și reprezintă o etapă importantă în dezvoltarea unuia dintre retailerii de hipercash cu cea mai rapidă creștere din România. 
„Pentru mine, această tranzacție este mai mult decât un acord strategic. Confirmă o călătorie începută în 2014, înrădăcinată într-o credință puternică într-un model de retail diferit. La Cocoș a crescut pas cu pas, prin încrederea clienților noștri și prin dedicarea extraordinară a echipei care a crezut în acest proiect încă din prima zi. Sunt recunoscător investitorilor noștri - BERD, CEECAT Capital și Morphosis Capital pentru încrederea acordată viziunii noastre și pentru sprijinul strategic și expertiza pe care le-au adus, ajutându-ne să scalăm afacerea. Alăturarea grupului Schwarz ne oferă puterea, resursele și expertiza necesare pentru a accelera dezvoltarea ulterioară și scalarea rapidă a conceptului nostru atât în România, cât și pe piețele internaționale. Ceea ce nu se va schimba, însă, este sufletul companiei, conceptul validat de piață și cultura antreprenorială care ne definesc”, a declarat Iulian Nica, Fondatorul și Directorul General La Cocoș.
Parteneriatul cu BERD, CEECAT Capital și Morphosis Capital a fost semnat în august 2024 cu scopul de a accelera expansiunea națională a magazinelor La Cocoș și, totodată, pentru a consolida compania ca o platformă de retail scalabilă. Consorțiul a preluat la acea dată un pachet de 56% din acțiuni, iar fondatorul Iulian Nica a rămas cu 44% din acțiuni, dar drepturi depline de conducere. În decurs de un an de la investiție, La Cocoș și-a dublat rețeaua de magazine, de la trei la șapte locații în România. În 2025, compania a generat venituri de 298 de milioane de euro, comparativ cu 227 de milioane de euro în 2024, reflectând traiectoria sa continuă de creștere.
„Când l-am întâlnit pe Iulian Nica, cu doi ani înainte de tranzacția noastră inițială, mulți credeau că piața de retail din România era deja prea consolidată pentru ca un jucător nou să se extindă rapid. În schimb, am văzut un model de afaceri construit pentru nevoile reale ale consumatorilor, condus de un antreprenor vizionar cu o oportunitate clară de a crea un impact real. Ulterior, am lucrat îndeaproape cu Iulian și echipa de management pentru a contura planul de creștere și am asigurat capitalul necesar pentru a scala afacerea. Suntem mândri că, de la acel moment, La Cocoș a evoluat într-unul dintre cele mai convingătoare concepte de retail din România. Suntem recunoscători co-investitorilor noștri și întregii echipe La Cocoș pentru angajamentul și eforturile lor și suntem încântați să predăm acum ștafeta companiilor din grupului Schwarz pentru a sprijini următoarea etapă de expansiune a companiei”, a declarat Simona Gemeneanu, Partener Morphosis Capital.
„La Cocoș a demonstrat că un concept de retail extrem de eficient, axat pe valoare, poate scala rapid chiar și pe o piață competitivă. De la investiția consorțiului din 2024, compania s-a extins într-un ritm accelerat în România, consolidându-și platforma operațională și dovedind scalabilitatea modelului său. Intrarea în grupul Schwarz oferă La Cocoș o oportunitate unică de a-și continua traiectoria de creștere și de a debloca noi oportunități dincolo de piața internă. Câștigul lui Schwarz este pierderea noastră”, a declarat Anthony Stalker, Partener CEECAT Capital.
„Misiunea BERD este de a sprijini companiile locale puternice și de a le ajuta să se extindă în mod responsabil, punând accent pe guvernanță și impact economic pe termen lung. România are antreprenori excepționali, iar La Cocoș este un exemplu puternic de afacere locală care a evoluat rapid într-o platformă semnificativă la nivel național. Această investiție reflectă angajamentul nostru mai larg de a promova campioni competitivi și rezilienți din sectorul privat. Suntem mândri că am susținut această poveste de creștere și credem că această tranzacție evidențiază modul în care companiile românești pot atrage parteneri internaționali strategici și se pot extinde dincolo de piața internă”, a declarat Tamas Nagy, co-director al departamentului de capital privat BERD.
La Cocoș a fost primul concept de retail din România care a introdus un sistem de prețuri diferențiate în 2014, pe trei niveluri de volum. Compania deservește atât clienți B2C, cât și întreprinderi mici B2B, oferind o gamă atent selecționată de bunuri de consum, inclusiv mărci de primă clasă, printr-un model construit pe eficiență operațională, volume mari și prețuri competitive.
În urma tranzacției, La Cocoș va continua să opereze sub modelul său consacrat, fondatorul Iulian Nica rămânând la conducerea afacerii. Parteneriatul cu grupul Schwarz este așteptat să sprijine expansiunea accelerată în România, fiind și una dintre condițiile Consiliului Concurenței, și, eventual, în alte țări, păstrând în același timp identitatea și filosofia de prețuri a companiei.








