Preluarea Albalact de către Lactalis, analizată de Consiliul Concurenței
Consiliul Concurenței analizează preluarea de către B.S.A. International, membră a grupului francez Lactalis, a producătorului local Albalact, precum și a companiilor Rarăul și Albalact Logistic.
”Autoritatea de concurenţă va analiza această tranzacţie (…) în vederea stabilirii compatibilităţii cu un mediu concurenţial normal. O decizie cu privire la această operaţiune de concentrare economică urmează a fi adoptată, conform prevederilor legale, în termen de 45 de zile de la data la care notificarea devine efectivă”, se arată într-un comunicat al Consiliului Concurenței.
Albalact, companie controlată de familia Ciurtin, a anunțat la sfârșitul lunii ianuarie, că a primit o ofertă de preluare din partea grupului francez Lactalis. Pentru început, Lactalis a încheiat un contract cu acționarii vânzători care dețin cumulat 70,3% din capitalul social al Albalact, respectiv: Raul Ciurtin, Lorena Beatrice Ciurtin, Crisware Holdings Limited, Croniar Holdings Limited (44,85%) și RC2 (Cyprus) Limited (25,45%).
CITEȘTE ȘI:
- Lactalis țintește peste 40% din piața laptelui prin achiziția Albalact
- Albalact, creștere de 7% a afacerilor în 2015
În România, grupul Lactalis, unul dintre cei mai importanți jucători pe piața lactatelor la nivel mondial, deține companiile Lactalis Romania, Dorna Lactate, Dorna SA și Parmalat România.
Albalact este cel mai important jucător pe piața lactatelor din România.





