Brandul Aquatique a ajuns la vânzări anuale de 49 mil. lei
Apa oligominerală Aquatique, care aniversează 10 ani de la lansarea pe piață, a ajuns să dețină o pondere de 7% din vânzările totale ale companiei Romaqua Group, atingând valoarea de 49 de milioane de lei, potrivit informațiilor oferite de Radu Lăzăroiu, Managing Director al companiei, în cadrul conferinței aniversare.
În ceea ce privește volumele, Aquatique a ajuns la o producție anuală de 45 de milioane de litri și o cotă de piață în volum de peste 5% (perioada ianuarie-mai 2017) pe piața apelor minerale naturale, conform datelor oferite de companie.
“Dacă în 2007 am îmbuteliat 7 milioane de litri de apă oligominerală naturală Aquatique, în 2016 am ajuns să îmbuteliem aproape 45 de milioane de litri. Pentru un brand atât de tânăr precum Aquatique rezultatele sunt mai mult decât mulțumitoare. În fiecare din ultimii trei ani, vânzările au crescut cu 50%, așa încât suntem foarte optimiști în privința evoluției brandului, iar anul acesta ne dorim să vindem peste 65 de milioane de litri”, a explicat Radu Lăzăroiu.
Acesta a mai precizat că în cei 10 ani, în brandul Aquatique s-au investit circa 30 de milioane de euro, atât în dezvoltarea brandului, cât și în capacitățile de îmbuteliere și promovare.
”Captarea în sine a apei s-a ridicat la un milion de euro. Pe lângă această valoare, în 2011 s-a montat o nouă linie de îmbuteliere, iar anul acesta ne punem problema creșterii capacității de îmbuteliere, deși noi în acest moment putem să îmbuteliem 60.000 de litri pe oră”, a adăugat managerul.
În fabrica din Bușteni, pe lângă apa minerală Aquatique se îmbuteliază și sucurile Giusto. Întrebat dacă în perioada următoare se ia în calcul mutarea producției sucurilor Giusto, managerul a spus că nu este exclusă această posibilitate având în vedere ritmul de creștere al brandului Aquatique.
Tot la capitolul investiții managerul a precizat că în acestă primăvară Romaqua Group a finalizat investiții de circa 20 de milioane de euro în unitatea de producție de la Borsec (jud. Harghita) într-o nouă linie de îmbuteliere și în instalarea unei mașini care permite înlocuirea etichetelor din hârtie cu cele din plastic, dar și în fabrica de bere de la Sebeș, unde a fost ridicată o hală nouă, cu o linie de PET-uri cu o capacitate de 40.000 de litri/oră.
Romaqua Group este o companie cu capital autohton privat, cu 19 ani de activitate, fiind controlată în prezent de Octavian Crețu și Nicolae Palfi. Producătorul deține în prezent cinci fabrici, în Borsec (jud. Harghita), Stânceni (jud. Mureș), Bușteni (jud. Prahova), Lancrăm (jud. Alba) și București. Cea mai nouă dintre acestea a fost inaugurată în 2008 în Alba și produce bere sub brandurile Albacher, Dorfer şi Mühlbacher. Pe lângă cele trei branduri de bere, portofoliul Romaqua Group mai cuprinde apele minerale Borsec, Aquatique și Stânceni și sucurile Giusto.
Romaqua Group a încheiat anul financiar 2016 cu afaceri de 693 de milioane de lei și un profit de aproximativ 75 de milioane de lei, iar pentru anul acesta producătorul vizează să atingă pragul de 700 de milioane de lei.



